Kostol Sedembolestnej Panny Márie v Lipovanoch

DSC00170z

Kostol v Lipovanoch začali stavať občania obce v roku 1963 a dokončili v roku 1964. Patrónkou kostola sa stala Panna Mária v jej tajomstve Nanebovzatia. Dňa 22.8.1964 Rožňavský biskup Róbert Pobožný kostol posvetil.
 

V roku 1969 veriaci v Lipovanoch rozšírili kostol, môžeme povedať začali stavbu nového kostola. Jeho základy pripravili už  na jeseň roku 1969. Stavba pokračovala do roku 1970, kedy polnočnú omšu občania zažili v novom kostole.

stavba_kostola

V roku 1971 Katolícky veriaci dokončili rozsiahlu opravu, prestavbu, nášho kostola Sedembolestnej Panny Márie v Lipovanoch filiálka farnosti Pleš.
V tomto roku bol za farára v Pleši menovaný Pavol Kaľavský.

Až dňa 15.9.1994 Mons. Eduard Kojnok, rožňavský diecézny biskup, posvätil novo-vybudovaný kostol Sedembolestnej Panny Márie.

 

V priebehu času sa v roku 1998 podarilo dokončiť prístavba domu smútku. (dlažba a oplotenie). Doposiaľ najbližším domom smútku disponovala spádová obec Mučín.

DSC01752

Zaujímavosťou kostola je mozajka ukrižovania Ježiša Krista, ktorá je za oltárom. Mozajku vykladali mníšky z Brna. Originál dokumentácie mozajky je uložený v obci v mierke 1:1.

 

Farníci ako aj ostatní občania obce svojími milodarmi zveľaďujú priestory kostola.  (vykurovanie lavíc, maľovanie a reštaurácia interiéru, výmena strešnej kritiny, postavenie kaplnky Panny Márie, ...)

 

...fotoalbum